IronDad - Mateusz Fara

DZIAŁAJ TAK JAK INNI  NIE BĘDĄ, PO TO BY,  SPĘDZIĆ RESZTĘ ŻYCIA,

TAK JAK INNI NIE MOGĄ

Hobby / Pasja

gallery/disc-jockeys-800x500

Hobby (pasja, pot. konik) – czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązków. Może łączyć się ze zdobywaniem wiedzy w danej dziedzinie, doskonaleniem swoich umiejętności w pewnym określonym zakresie albo też nawet z zarobkiem.

 

Głównym celem pozostaje jednak przyjemność płynąca z uprawiania hobby.

Hobbyści-amatorzy liczni są w niektórych dziedzinach nauki, np. entomologia, botanika, zoologia, przyczyniając się do ich rozwoju. Wiele dyscyplin naukowych zawdzięcza swoje początki hobbystom, np. polska trichopterologia rozwijana była przez Józefa Dziędzielewicza.

 

Przykładowe rodzaje hobby (dotyczy czynności wykonywanych amatorsko):

 • artystyczne: malarstwo, rysowanie, gra na instrumencie, fotografia, taniec, śpiew, robótki ręczne,
 • techniczne: krótkofalarstwo, modelarstwo, majsterkowanie,
 • rekreacyjne: sport, łowienie ryb, zbieranie grzybów, polowanie, uprawianie działki,
 • inne typowe: kolekcjonerstwo, czytanie książek, anime, gry komputerowe, zakłady bukmacherskie, podróże.

 

Jak już wspomniane było wcześniej, hobby dostarcza nam przyjemności, więc dlaczego świadomie mamy jej się pozbawiać? Skoro życie jest zbyt krótkie. Nie negujemy, że praca jest niezbędna. Oczywiście pochłania nam mnóstwo czasu. Podobnie jak zajęcia 

domowe czy spędzanie czasu z przyjaciółmi. Nie możemy jednak pozwolić, by praca, obowiązki zabierały nam czas przeznaczony na własne potrzeby. Dzięki hobby, mamy możliwość odcięcia się od otaczających nas problemów i skupienia sie na tym, co lubimy robić. Daje nam na swój sposób szczęście. 

 

Czas, który poswięcamy na hobby, to czas Nasz czas. Czas w którym nic innego sie nie liczy, pieniądze, problemy, obowiązki, znikają. Ten czas i hobby to Nasze królestwo szczęścia. Możemy w nim robić to, co przysparza nam prawdziwego szczęścia. Hobby pomaga nam umieścić siebie samych w najlepszym dla naszej osoby miejscu. Tutaj właśnie odnajdujemy się takimi, jacy naprawdę jesteśmy. Nie odczuwamy presji na osiągnięcie jakiegoś celu, spełnienie normy czy czyichś oczekiwań. Niczego też nie musimy nikomu udowadniać.

 

Hobby przyczynia się do lepszego stanu zdrowia. Dowiedziono, że wpływa stabilizująco na stan zdrowia fizycznego i emocjonalnego. Oto niektóre z najważniejszych korzyści oddawania się hobby:

 • Pozwala rozwijać zdolności i wrodzone talenty, a ponadto poznawać nowe możliwości.
 • Odstresowuje nas od rutyny codziennego życia i innych zajęć narażających nas na stres.
 • Stanowi wspaniałe antidotum skuteczne w walce z depresją, niepokojem i stanami podenerwowania. Pomaga osiągnąć lepszy stan motywacji.
 • Wpływa na rozwój kreatywności i poprawia zdolności związane z samodyscypliną.
 • Pozwala ulepszać kontakty społeczne.
 • Podwyższa nasilenie motywacji do stawiania czoła trudnościom, jakich dostarcza nam codzienne życie.
 • Podwyższa poczucie własnej wartości, sprawia, że z łatwością wyznaczamy sobie nowe cele i stale coś ulepszamy w naszym życiu.
 • Hobby bierze również udział w ustalaniu granic niezależności zarówno w rodzinie, jak również w związku.
 • Pozwala cieszyć się chwilami samotności, wspaniałym towarzystwem, którego dostarcza nam nasza własna osoba.
 • Uwalnia nas również od zmartwień biorących swoje źródło w problemach związanych z zaciągniętymi kredytami, kłopotami w pracy, czy też z partnerem.

 

Praktycznie każdy z nas wykonywał kiedyś czynność, którą chciałby uczynić czymś, co wypełniałoby mu wolny czas. Nie zawsze jednak potrafimy do końca sprecyzować, co by to miało być, a kiedy już to osiągniemy, to na nasze hobby nie poświęcamy zbyt wiele czasu.

 

W dzisiejszym świecie zapominamy o naszych potrzebach. Warto wziąć pod uwagę kilka podanych rad. Pomogą one uczynić hobby czymś ważnym w Twoim życiu.

 • Zdobądź się na odwagę. Bardzo lubisz śpiewać, ale zawsze mówiono Ci, że fałszujesz? Twoim celem nie jest jednak dorównanie Luciano Pavarotti. Dlaczego nie spróbujesz więc potraktować śpiewu jako swoje hobby? Jeśli nawet nie masz słuchu absolutnego, to stosując różne techniki będziesz śpiewać znacznie lepiej.
 • Bądź odkrywcą. Nie skupiaj się na pielęgnowaniu wyłącznie tej dziedziny, w której jesteś dobry. Poszukaj czegoś nowego, otwórz się na nowe dziedziny, również te jeszcze Ci nieznane. Być może zaskoczą Cię ukryte gdzieś głęboko talenty, o których nie miałeś jak dotąd pojęcia.
 • Nie odkładaj niczego na później i nie rezygnuj pod wpływem czynników zewnętrznych. Odpowiedni moment jest właśnie teraz. Nie dopuszczaj do sytuacji, w której obowiązki, presja rodziny, czy zaległe zadania nie pozwolą Ci poświęcać czasu na hobby. To czas dla Ciebie, coś świętego. Czas, który sprawi, że będziesz lepiej wykonywać swoje codzienne obowiązki.
 • Oddziel hobby od otaczającego Cię środowiska. Innymi słowy, nie ma potrzeby, byś do tego własnego i ściśle prywatnego świata wprowadzał swoją partnerkę, kolegów z pracy czy członków rodziny. Hobby oznacza bowiem czas oddzielny, odkrywanie i wolność.
 • Nie bądź zależny od pieniędzy. Być może szukasz hobby, które nieodłącznie wiąże się z dużymi wydatkami, co tworzy pretekst do ciągłego przekładania realizacji na później. Lubisz góry, ale nie masz środków na zakup niezbędnego sprzętu. Może lubisz wyskoczyć za miasto, ale brak pieniędzy kończy akcję na etapie planu. Poszukaj więc alternatywy, która nie wymaga nakładu pieniężnego.

          TUTAJ przejdziesz do mojej pasji

www.000webhost.com